PRO POPULO Poprad, s.r.o.

Lesníctvo
V súčasnosti je veľkým problémom lesníctva na Slovensku odumieranie smrečín, ktoré sa začalo objavovať už v druhej polovici minulého storočia. V regióne Nízke Tatry a širšom okolí sa v rokoch 1996 - 2007 ročne spracovalo cca 450 000 m3 náhodnej ťažby. Tento trend neobišiel ani lesy v správe spoločnosti PRO POPULO Poprad, s.r.o., kde je zastúpenie ihličnatých drevín na jednotlivých lesných celkoch nad 91 % a dreviny smrek nad 77 %.
Lesy v správe spoločnosti PRO POPULO Poprad, s.r.o. boli v rokoch 2002 až doteraz silne poškodzované nárazovým vetrom a následne podkôrnym hmyzom. Po roku 2003 je v lesoch spoločnosti vykonávaná len náhodná ťažba, úmyselná ťažba je vykonávaná len v predrubných porastoch v zmysle lesných hospodárskych plánov (LHP).
Spoločnosť PRO POPULO Poprad, s.r.o. v snahe zvrátiť rozpad kalamitou napadnutých smrečín okrem samozrejmého spracovania napadnutej drevnej hmoty v porastoch riešila s ohľadom na rozsah plôch a nových úloh inventarizáciu postihnutého územia v spolupráci s Národným lesníckym centrom (NLC) Zvolen. Platné lesné hospodárske plány z dôvodu rozsahu kalamít sa stali neaktuálne a bolo potrebné vykonať aktualizáciu vzniknutých holín a preriedených plôch ako aj aktualizáciu zásob dreva v porastoch. Prvá vlna aktualizácie zásob prebehla v roku 2007 na Lesných celkoch v Spišskej Teplici, Spišskom Bystrom a v Hranovnici. Územia boli znova letecky zosnímané a boli vyhotovené nové ortofotomapy a vytvorená vizualizácia územia. Na základe leteckého snímkovania boli vyhotovené mapy poškodenia porastov.
Vyhotovený elaborát sa stal kľúčovým nástrojom pre stanovenie smerovania spoločnosti v nasledujúcom období.
Razantnosť postupujúcej kalamity prinútila spoločnosť prijať ďalšie opatrenia v roku 2009. Jednak sa rozhodla pristúpiť v spolupráci s NLC Zvolen k ďalšiemu vyhotoveniu aktualizácie kalamitných plôch, poškodenia porastov, aktualizácii zásob, k vyhotoveniu nových máp a to tak, aby sprehľadnila vzniknutú situáciu na kalamitných správach. No neuspokojila sa len so samotnou inventarizáciou postihnutého územia, ale snažila sa aj o zapojenie ostatných zložiek v štáte a rezorte lesného hospodárstva do riešenia rozpadu smrečín na Slovensku. V prvom rade oslovila Ministerstvo pôdohospodárstva SR a to splnomocnenca vlády pre problematiku hynutia smrečín Prof. Ing. Júliusa Novotného, CSc., ktorý hľadal subjekt v neštátnom sektore ochotný v lesnej prevádzke skúšať nové metódy na zvrátenie rozpadu smrečín. Následne na základe jeho odporúčania spoločnosť PRO POPULO Poprad, s.r.o. uzavrela v septembri 2009 rámcovú zmluvu s NLC Zvolen. Predmetom zmluvy je uplatnenie výsledkov výskumu a vývoj nových postupov pri obhospodarovaní kalamitných smrekových území v rámci majetku obhospodarovateľa a to vypracovaním a poskytnutím výstupov, najmä návrhom na zmenu LHP na vymedzených častiach územia, vrátane spracovania návrhu na lesy osobitného určenia určené na lesnícky výskum a lesnícku výučbu. Ešte koncom roku 2009 bol zriadený výskumný demonštračný objekt Kozie chrbty v Spišskej Teplici, kde bola skúšobne navrhnutá metodika na rekonštrukcie hynúcich smrečín. Do jej tvorby boli okrem pracovníkov NLC Zvolen zapojení aj pracovníci rezortu životného prostredia zo správy NP Slovenský raj, ktorý územne prislúcha k postihnutému územiu. Metodika bola odskúšaná a v súčasnosti sú spracovávané výstupy tak, aby v čo najkratšom čase ich spoločnosť mohla použiť v praktickom živote.
V roku 2014 boli lesy spoločnosti postihnuté vetrovou kalamitou Žofia (15.5.), a v nasledujúcich dvoch rokoch následnou podkôrnikovou kalamitou v množstve takmer pol milióna metrov kubických dreva. Veľké zalesňovacie úlohy vyplývajúce z náhodnej ťažby sa snažíme pokryť produkciou vlastných obaľovaných sadeníc vypestovaných v našom škôlkarskom stredisku.
Na lesných správach Spišská Teplica, Spišské Bystré a Hranovnica je od roku 2016 v platnosti nový program starostlivosti o lesy, a tým aj upravená výška ročného etátu (viď. graf č. 1). Od tohto roku je v platnosti zmluva so Štátnou ochranou prírody (Správa NP Slovenský raj) o zmluvnej starostlivosti o lesné porasty na území národného parku v zóne B na výmere 136,69 ha. Hlavným cieľom je rekonštrukcia porastov do stavu umožňujúceho samovoľný vývoj smerom k prírodnému lesu.
Na nasledujúcich grafoch si môže návštevník našej stránky pozrieť rozsah ťažbovej a pestovnej činnosti za roky 2006 až 2020.
Graf č. 1 – objem ťažby za obdobie 2006 až 2020.
Graf č. 2 – dominantný podiel na škodách v lesných porastoch má vietor a následne podkôrny hmyz. Medzi ostatné škodlivé činitele patrí napríklad požiar.
Graf č. 3 – za sledované obdobie bolo našou spoločnosťou vysadených cca 27,5 milióna nových stromčekov.
Graf č. 4 – z vykonaných zalesňovacích úloh vyplývajú ďalšie činnosti zamerané na ochranu a výchovu novovzniknutých porastov.
Graf č. 5 – podiel jednotlivých technológií na ťažbe dreva za minulý rok
Graf č. 6 – Výsadba stromčekov za obdobie 2006-2018